metrica

Alan Adı Nedir?

Domain Sorgula

Alan Adı Nedir?

İnternete girmek aynı zamanda internet sitelerine girmek olur. İnternet siteleri normalde sayılardan oluşan adreslerden oluşur. Fakat sayıları akılda tutmak mümkün olmadığından dolayı alan adları kullanılır. Örneğin www. Google.com bir alan adıdır. Bu alan adı örneğinde olduğu gibi alan adları çeşitli bölümlerden oluşur. En sonda bulunan kısım alan adı uzantısıdır. Aynı zamanda bu kısım internet sitelerinin niteliklerini belirlemek için kullanılır.

Günümüzde alan adı uzantıları genellikle internet sitesinin ticari mi yoksa bir devlet sitesi mi olduğunu ifade eder. Bu aşamada alan adı uzantılarının ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Günümüzde alan adları uzantılarının çeşidi yüzleri bulur. Bilinen com gibi uzantıların yanı sıra bir dizi farklı alan adı uzantısı da aynı zamanda satışa sunulmaktadır.

Com Alan Adı Uzantısı Ne İşe Yarar?

İnternet sitelerinin ticari olup, olmadığını anlamak için genellikle com uzantılı olup olmadığına bakılır. Bir internet sitesi aynı zamanda ticari işlerin yapıldığı ya da para kazanmaya yönelik bir internet sitesi ise bu uzantı karşımıza çıkar. Google.com, yazarakkazan.com gibi internet siteleri ticari internet sitelerine örnek olarak verilebilir.

Net Alan Adı Uzantısı Ne İşe Yarar?

Net alan adı uzantısı internet servis sağlayıcılarının tercih ettiği alan adı uzantısıdır. Aynı zamanda bu alan adı uzantısının genel kullanım için ayrılması da mümkün olur. Günümüzde birçok internet sitesi com dışında yaygın olarak bu alan adı uzantısını da tercih eder. Genel kullanım amacı taşımakla birlikte aynı zamanda ticari kullanım da sunar.

Org Alan Adı Uzantısı Nedir?

Bazı internet sitelerinin kuruluş amacı aynı zamanda insanlara faydalı olmaktır. Bu tür internet sitelerinin alan adlarının org ile bittiği görülür. İngilizce organization kelimesinden türetilen bu alan adı uzantısı internet sitesinin kar amacı gütmeyen bir internet sitesi olduğunu ifade eder.

Edu Alan Adı Uzantısı Ne İşe Yarar?

Eğitim kurumlarının alan adı uzantısı edu ile temsil edilir. Esas olarak bakıldığında edu üniversitelerin eğitim ile ilgili resmi internet sitelerini temsil eder. Bunun yanında ortaokul ya da lise gibi alan adlarında ise k12 uzantısı görülür.

Gov Alan Adı Uzantısı Ne İşe Yarar?

Gov alan adı uzantısı aynı zamanda devlet sitelerinin temsil ettiği bir alan adı uzantısıdır. Devlete ait internet sitelerinin uzantısı gov olarak tescil edilir. Bu nedenle her önüne gelen gov alan adını alamaz. Günümüzde bir internet sitesinin gov uzantılı olması aynı zamanda bu internet sitesinin devlete ait olduğunu ifade eder. Günümüzde alan adlarının bu tür nitelikleri sayesinde devlet ya da özel internet sitelerini bulabiliriz.

Diğer Alan Adı Uzantıları

Günümüzde alan adı uzantılarının sayısını arttırmak mümkün olabilir. Aynı zamanda alan adları arasında yeni nesil xyz, abc, io, co gibi yeni alan adı uzantıları da bulunur. Bu tür alan adlarının uzantılarının aynı zamanda daha uygun fiyatlara satılması mümkün olur. Birçok insan bu tür nedenlerden dolayı ucuza geldiği için bu alan adı uzantılarını tercih eder.

Alan adı uzantılarının sonunda bulunan iki harfli uzantılar ise ülkeyi temsil eder. Eğer bir internet sitesinde bu iki harften oluşan kısım yok ise bu internet sitesi Amerika’ya aittir. Ülkemizde yayın yapan internet sitelerinin alan adı tr ile biter. Bunun yanında Avrupa birliği ülkeleri eu uzantısını alabilir. Her ülkenin kendisini tanımladığı farklı bir alan adı uzantısı bulunur. Bu tür nedenlerden dolayı hangi internet sitesinin hangi ülkeye ait olduğunu bilmek mümkün olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir