metrica

Dropshipping Nedir?

Dropshipping Nedir

Dropshipping Nedir?

Dropshipping Nedir? Dropshipping, Türkçeye stoksuz satış olarak çevireceğimiz bir uygulamadı bu sayede aynı zamanda satışların el değmeden yapılması mümkün olur. Bu iş ile uğraşanlar ürünlerin stokta tutulması gibi bir iş ile uğraşmazlar. Aynı zamanda bu tür işlemler ile birlikte ihtiyaç duyulan ürün temini de ortadan kaldırılmış olur. Global olarak bu tür işleri yapabileceğiniz birçok internet sitesi bulunur.

Dropshipping yöntemi ile birlikte siz bir internet sitesi açarsınız. Dropshipping ürünlerini XML yardımı ile internet sitenize aynen aktararak satışa başlarsınız. Aynı zamanda bu tür satış hizmetlerinin sağlanması aşamasında ürünün sizde bulunmasına gerek kalmaz. Siz bu aşamada satıcının hali hazırda satışa koyduğu ürünleri pazarlayarak kar elde etmeye çalışırsınız.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping yapılırken esas olarak bazı hizmet sağlayıcılar sizlere hazır sistemleri sunabilir. Bu tür işler için kendi başınıza bir internet sitesi açmak da yine bir yöntem olmakla birlikte uğraştırıcı olduğu için tercih edilmez. Bunun yerine hazır sistemleri kullanabilirsiniz. Hazır sistemlerden internet sitenizi hazırladıktan sonra, ürün temini aşamasında Alibay, Amazon gibi global ürün tedarikçilerinden ürün temini yapabilirsiniz.

Bu aşamada ürünlerin internet sitenizde görüntüleyerek ve bu ürünlerin üzerine kendi karınızı koyarak satış işlemlerine başlayabilirsiniz. Ürün satın alındığında ürünün gönderimi asıl satıcıya aittir. Siz sadece satış kısmı ile ilgilenirsiniz. Bu tür nedenlerden dolayı bu tür satış hizmetlerine stoksuz satış adı verilir.

Dropshipping
Dropshipping Nedir

Dropshipping Avantajları

Dropshipping yapmanın birçok avantajı bulunur. Bu avantajlar arasında ürünlerin stoklanmaması gelir. Normal şartlarda bir e ticaret sitesinde ürünlerin bir depoda tutulması ve bu süreçlerin yönetilmesi gerekir. Fakat dropshipping yaparak kolay bir şekilde ürünlerin satışını yaparsınız. Ürün depolama gibi birçok iş ile de uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Bunun yanında bir diğer artı ise istediğiniz ürünü seçmeniz olarak karşımıza çıkar. Ürün çeşitliliğinin nerede ise sınırsız olması nedeni ile hedef kitlenize uygun ürün seçimi bu aşamada ön plana çıkar. Ödeme alt yapısını ayarladıktan sonra gereken ürün gösterimlerini Facebook gibi sosyal ağlarda yaparak ürünün satın alınmasını sağlarsınız.

Dropshipping Detayları

Bu tür işlemleri yapmayı düşünüyor iseniz, bazı detayları bilmeniz faydanıza olacaktır. En başta gelen özellikler arasında dropshipping yapmak için bu tür hizmetleri profesyonel olarak sunan firmaları tercih etmeniz gelir. Çünkü sıfırdan bir sistem yapmak çok zamanınızı alabilir. Aynı zamanda bu tür hizmetlerin temini aşamasında stok takibi, ödeme alt yapısı gibi bir dizi ayrıntı bulunduğundan dolayı bu tür sistemleri hazır almak faydanıza olur.

Bunların dışında ürünlerin teslimi aşamasından sonra iade edildiğinde sorunlar ortaya çıkabilir. Ürün satışını siz yapmadığınız için ürün iadesi de size yapılmayacaktır. Bu nedenle eğer ürün bozuk çıktı ise müşteri ile iletişim kanalları üzerinden iletişime geçmeniz gerekebilir. Bir diğer detay olarak hangi ürünün daha fazla satışının yapılacağını bilmek satışların artmasını sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir