metrica

CMS Nedir?

Cms

CMS Nedir?

İnternet sitelerinin oluşturulması zahmetli bir iştir. Bunun yanında var olan internet sitelerinin yönetilmesi, ölü linklerin temizlenmesi, web içeriklerinin güncel tutulması bir internet sitesinin hizmetleri arasında bulunur. Aynı zamanda bu tür hizmetlerin temini aşamasında birçok farklı program ya da programlama dili karşımıza çıkar. Bu nedenle CMS sistemleri ile internet sitelerinin içeriklerinin dinamik olarak yönetimi mümkün olur.

Ortalama bir internet sitesinin tasarımı ve yönetimi aşamasında HTML, CSS, javascript gibi bir dizi farklı uygulamada ve ortama ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda bu tür ortamların birlikte kullanılması site yönetimi açısından zorlukları beraberinde getirir. Bu nedenle internet sitelerinin güncel tutulması ve içeriklerin eklenmesi aşamasında kolaylıklar sağlanması aşamasında CMS sistemleri ön plana çıkar.

Cms Nedir İntro
Cms Nedir

CMS ile Neler Yapabilirsiniz?

CMS kullanmak sizlere bir dizi avantaj sağlar. Bu tür yönetim sistemleri sayesinde daha basit ve hızlı bir şekilde içerik kontrolü yapmak mümkün olur. Aynı zamanda normalde HTML ile yeni bir sayfa eklemek çok daha karmaşık olmakla birlikte CMS sistemi ile daha basit ve hızlı bir şekilde yeni sayfa ekleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra CMS sistemleri kullanarak güncel olmayan içeriklerin güncel tutulması daha kolay hale gelir. İnternet sitenizde bulunan video, ses, resim gibi statik içeriklerin yönetilmesi ve güncel tutulması aşamasında yine CMS üstün özellikleri ile ön plana çıkar. Bu nedenle sitenin güncel tutulması aşamasında bu yönetim sistemi önemlidir.

CMS Sistemi Avantajları

CMS kullanmak sizlere birçok avantaj sağlar. En başta gelen avantajlar arasında bu tür sistemlerin yönetim işlemlerini basitleştirmesi gelir. Bunun dışında kodlama ile uzun sürelerde yapılacak işlemlerin daha kısa sürelerde yapılması bu şekilde mümkün olur. Bazen internet sitenize bir resim eklemek bile saatlerinizi alabilir. Bu nedenle bu tür sistemler verimlilik aşamasında sizlere üstün hizmetler sunar.

Sitelerin yapımı kadar önemli bir diğer sorun olarak karşımıza güncelleme sorunları gelir. Güncelleme sorunlarının ortadan kaldırılması aşamasında hizmet almak için CMS sistemlerinin kullanımı önemli detaylar ile ön plana çıkar. Günümüzde CMS sistemleri ile internet sitelerinin güncel tutulması sağlanmış olur.

CMS Nasıl Çalışır?

CMS sisteminin en güzel özelliklerinden birisi siteyi güncelleme işlerini daha kolay hale getirmesidir. Normalde sitelerin güncellenmesi aşamasında sitenin güncel hali gelene kadar bakım nedeni ile sitelerin kapalı tutulması gerekir. Eş zamanlı olarak siteyi güncellerken aynı zamanda siteyi yayında tutmak çeşitli kod sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Bu tür sorunların aşılması aşamasında CMS sitenin eski halini kullanıcıya gösterirken aynı zamanda arka planda siteyi güncellemeye devam eder. Bu sayede kod blokları ile uğraşmadan daha kolay süreçler ile sitenin güncellenmesi mümkün olur. Hem kesintisiz olarak sitenin sürdürülmesi hem de site güncellenirken ortaya çıkan karmaşık süreçlerin en aza indirilmesi aşamasında CMS önemli artılar sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir