metrica

CDN Nedir?

Cdn Nedir Blog

CDN Nedir?

Günümüzde internet siteleri yerel bazda değil daha çok global pazarlarda yer almaya çalışır. Bu amaçla internet siteleri hizmet verirken çeşitli çözümlere ihtiyaç duyarlar. Bu çözümlerin en başında gelen CDN çözümleri ile internet sitesine gelen ziyaretçilerin farklı sunuculardan hizmet alması sağlanır. İnternet sitesinin tek bir sunucudan hizmet vermesi birçok sorunu da beraberinde getirir. Lokal bazlı çözümler internet sitelerinin hızının düşmesine neden olur.

Bu nedenle internet sitesi sorunlarının en aza indirilmesi aşamasında CDN bazlı çözümler üretilerek farklı lokasyonlardan internet sitesini ziyaret edenlerin farklı sunuculardan hizmet alması sağlanır. Bu sayede gerek site hızı ve gerekse de site güvenilirliğinin daha iyi olması sağlanır.

Cdn
Cdn Nedir

CDN Hizmetleri Neler Sağlar?

Her internet sitesi gelen ziyaretçilerin etkileşimde bulunabilmesi için statik içerikler bulundurur. Bu tür statik içerikler çoklu ortam ürünleri olabilir. Ses, video ya da animasyon gibi büyük ebatlı bu tür içeriklerin yüklenmesi zaman alabilir. Bu zaman alma süreleri aynı zamanda sitenin açılma hızı ile doğrudan ilintilidir.

İşte bu aşamada sitenin medya içeriklerinin lokal olarak farklı sunucularda barındırılması ve kişiye en yakın konumdan yüklenmesi hız sorunlarının aşılması aşamasında önemli bir çözüm olarak karşımıza çıkar.  Bu tür site içeriklerinin farklı sunucularda sunulması sayesinde sitelerin hızlı bir şekilde açılması ve ziyaretçi bekleme sürelerinin en aza indirilmesi mümkün olur.

CDN Hizmetlerinin Avantajları Nelerdir?

CDN hizmeti veren çeşitli firmalar bulunur. Bu tür firmalar sayesinde gerek sitelerin daha hızlı açılması gerekse de siteye yapılan saldırıların önlenmesi mümkün olur. İnternet sitesinin geç açılmasına neden olan statik içeriklerin hizmet sağlayıcılarının dünyanın farklı yerlerindeki sunucularında eş zamanlı olarak barındırılması sayesinde internet siteleri daha hızlı açılır.

Kişi internet sitesine girdiğinde kişiye en yakın konumdaki sunucu hizmet vererek internet sitesine girişte daha hızlı bir erişim sağlar. CDN uygulamalarının bir diğer avantajı ise DDOS saldırılarına karşı koruma sağlamasıdır. DDOS saldırıları ile birlikte internet sitelerine yoğun bir trafik görülür. Bu  tür trafik sorunlarını aşma aşamasında CDN hizmetleri önemlidir.

CDN Hizmeti Veren Firmalar

Günümüzde sitelerin statik içeriklerinin barındırılması aşamasında hizmet veren çok sayıda internet sitesi bulunur. Bu tür siteler sayesinde dünyanın değişik bölgelerine dağıtılmış sunucular üzerinden site içeriklerinin barındırılması mümkün olur. Aynı zamanda daha farklı çözümlerin temini aşamasında da bu tür firmalar sizlere faydalar sağlar.

Daha ulaşılabilir web sitelerinin yanı sıra güvenlik olarak daha başarılı hizmetlerin temini aşamasında bu tür çözümleri temin etmek mümkün olur. Bu tür firmalar internet sitenizin içeriklerinin sunulması aşamasında başarılı hizmetleri ile sizlere müşteri memnuniyeti olarak geri döner. Siz de bu tür çözümleri global firmalardan temin ederek sitenizin daha başarılı olması aşamasında hizmet alabilirsiniz. Nitelikli web çözümleri bu şekilde mümkün olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir