metrica

Nameserver Nedir?

Nameserver Nedir

Nameserver Nedir?

Alan adlarının sorgulanma işlemlerinin yapıldığı Nameserver, alan adlarının bulunduğu isim sunucularıdır. Diğer bir tanım ile Nameserver, internette bulunan sitelerin sunucularınıza erişim sağlayan IP adreslerini bünyesinde barındıran ve sitelerin alan adları ile ilişkilendiren sunucudur. Web sitelerine ulaşım IP adresleri ile sağlanır. Name server genel anlam itibari ile sahip olunan web sitelerinin nerelerde çalıştığına dair kayıtları tutar. Eğer bir sitenin yöneticisine ulaşılmak isteniyor ise bu kayıtlara ulaşım aşamasında kullanılır.

Ancak IP adresleri ezberlenmesi ve akılda tutulması zor olan karmaşık sayılardan meydana gelir. Nameserver sayesinde sitelerin alan adını sorgulayarak, mail ve hosting gibi tüm sunucuların DNS işlemlerinin kaydedilmesine olanak tanınır. Mevcutta bulunan alan adınız için sadece bir tane değil birkaç tane sunucuya aynı anda yazılım yüklenme ve kurulum yapma şansına sahipsiniz.

Nameserver Neden Kullanılır ve Ne İşe Yarar?

Namerserver, bir nevi market ürünlerinin sahip olduğu barkodlar ile aynı görevi üstlenir. Nasıl ki market ürünleri renk, özellik ve benzeri gibi konulara göre ayrıldığında ismi ile ürünleri bulabiliyorsanız ve barkoduna bakmanız gerekmiyorsa, aynı şekilde web sitelerinin IP adresini bilmenize gerek kalmadan ismi ile internet sitesine hızlı erişim sağlamanıza imkân tanır. Bu nedenle de Nameserver, internet sitelerinin bulunabilirliği ve tanınırlığı açısından önemlidir.

Bir örnek daha vermek gerekirse; telefon rehberinize görüştüğünüz kişilerin telefon numaralarını kayıt edersiniz. Ancak daha sonra bu telefon numaralarına ulaşmak için rehberden isim araması yaparsınız. Çünkü numaraları akılda tutmak zordur. İş bu aşamada uygulanan sistem domain isimlerinden ve internet isimlerinde kullanılan sistem ile aynıdır. Adli durumlarda nameserver uygulamasından yararlanılarak davaya konu sitenin hosting şirketine ulaşım sağlanır. Bu ulaşım sonrasında da gerekli uyarılar yapılır.

Nameserver Nasıl Çalışır? Nameserver İle DNS Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızdan bir web sitesinin adını yazdığınızda, o siteye ulaşım sağlarken bilgisayarınız DNS adresi sayesinde söz konusu sitenin nameserver bilgilerine ulaşır. Daha sonrasında nameserverlar sitenin tüm kayıt bilgisini talep ederek aramaya başlar.

Bu işlemi bir örnek ile açıklamak gerekirse; bilgisayarınıza arama çubuğuna web adresini yazıyorsunuz. Bu aşamadan itibaren nameserver tanımlanmış oluyor. Daha sonrasında DNS kullanılarak public nameserver bilgilerine ulaşılıyor. Bilgisayar bu ulaşım ile yazmış olduğunuz web adresinin A record bilgisini talep etmiş oluyor. Bu talepler IP adresi ile yanıtlanıyor. Gelen talep ağ tarayıcısı tarafından karşılanarak browser göndermesi ile karşılanıyor ve siteye giriş yapılmış oluyor.

Nameserver, web sitesinin kayıt bilgileri talep edildiğinde IP adresine karşılık olarak IP adresinizi gönderir ve sonrasında söz konusu siteye IP adresine erişim için istek gönderir. Sonrasında erişilmek istenen hosting adresinin web sayfasını browser üzerine gönderilir. Nameserver çalışma sistemi bu döngü ile çalışır.

Nameserver Sorgulama Neden Yapılır?

Nameserver sorgulama işlemi yapıldığında bir web sitesinin domaini yani bilinen adıyla alan adı aratılır. Aratılan bu alan adının daha önce başka bir site tarafından kullanılıp kullanılmadığı bu sayede sorgulanır. Bu sorgulama sonucunda almak istediğiniz alan adının alınabilir olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Belirlediğiniz alan adı başka bir site tarafından kullanılıyor ise ya da daha öncesinde kullanılmış ise ve o site sahibi ile iletişim kuramıyorsanız Nameserver sorgulaması sonucunda alan adının sahip olduğu hosting firmasına ulaşarak site sahibinin bilgilerini alabilirsiniz.

Nameserver sorgulaması yaparak her zaman istediğiniz bilgilere ulaşamayabilirsiniz. Bazı site sahipleri bilgilerini gizli tutarak hosting firmaları ile özel bilgilerini paylaşmama haklarını kullanabilir. Bu durumda siz hosting firmasından bilgileri talep ettiğinizde bu talebinizi firma, site sahibine bildirir. Diğer bir yandan Nameserver sorgulamaları genel olarak yasal olmayan içeriklere sahip sitelerin hostig firmaları ile iletişim kurmak ve hosting firmalarına bu durum hakkında bilgi vermek amacıyla yapılır.

Nameserver Kaydı Nasıl Oluşturulur?

Nameserver kaydı oluşturmak için öncelikle müşteri panelinize giriş yapmalısınız. Kayıt yapacağınız domain sayfasına geldiğinizde DNS Yönetimi sekmesini tıklamalısınız. Karşınıza gelen pencerede “DNS Kayıt Oluştur” seçeneğine tıklayın ve domain isminizi yazarak işlemi onaylayın.

Bu aşamaya kadar DNS kaydını oluşturmuş olursunuz. Daha sonrasında düzenleme sekmesine gelerek ”Record Ekle” sekmesini seçin. Karşınıza çıkan ekranda “Type” bölümünden Nameserver sunucunuza giriş yaparak “Record Ekle” butonuna tıklayın. Böylelikle Nameserver kaydını gerçekleştirmiş olursunuz.

Nameserver Nedir?” yazısında 2 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir