metrica

Hosting Nedir?

Hosting Nedir

Hosting Nedir?

Hosting, kişilere ve organizasyonlara ait olan web siteleri ve sayfalarının internet üzerinde hızlı şekilde yayınlanmasına imkân sunan, donanım ve yazılımsal web sunucularıyla tasarlanmış web sitesi hizmetidir. Web siteleri ya da sayfalar hazırlandıktan sonra siteye yüklenecek olan tüm dosyalar hosting sunucularına yüklenir, sonrasında domain kaydı yapılır ve site ya da sayfalar ziyarete hazır olur.

Hosting, aynı zamanda “Barındırma Hizmeti” olarak da bilinir. Hosting hizmeti alan bir web sitesi ve internet sayfaları dünyanın neresinde olursa olsun 7 gün 24 saat kolaylıkla erişilebilen adresler olur. Bu nedenle de hosting, ulaşılabilir bir web sitesi için olmazsa olmaz bir hizmettir.

Hosting Kullanım Amacı Nedir?

Hosting hizmetlerinin temel kullanım amacı; web sitesinin her an erişilebilir olmasını sağlamaktır. Blog sayfasında içerik paylaşmak ya da bir internet sitesi üzerinden ürün satışı yapmak için söz konusu web sitesinin hosting hizmetine ihtiyacı vardır.

Hosting sayesinde internet sayfaları son derece hızlı işlerken aynı zamanda hosting hizmeti kapsamında sunulan güvenlik yazılımları sayesinde web sitelerine yapılabilecek olası saldırılar önlenmiş olur. Bu sayede hosting ile web sitesine dünyanın dört bir yanından en hızlı şekilde, veri kaybı yaşanmadan ve saldırı olmadan erişim sağlanır. Ayrıca web sitesi içinde bulunan veriler, hosting sayesinde düzenli aralıklar ile yedeklendiğinden web sitesinde veri kaybı meydana gelmez.

Hosting Türleri Nelerdir?

Web sitelerinin kullanım amacına ve işleyişlerine göre farklı hosting türleri vardır. Sitenizin özelliklerine göre en uygun hosting türünü tercih etmeniz, web sitenizin sorunsuz şekilde ziyarete açık olmasını sağlar. İşte web sitelerinde kullanılan hosting türleri;

– WordPress Hosting

İçerik yönetim sistemi ve blog sitesi yapımında sıklıkla kullanılan WordPress platformunda kullanılan zorunlu hosting hizmetidir. WordPress platformuna özel olarak geliştirilmiş olmakla birlikte bu özel tasarımı sayesinde WordPress sitelerinin son derece hızlı çalışmasını ve yayın yapmasını sağlar.

– Linux Hosting

PHP, MySQL ve Python gibi açık kaynak kodlu web siteleri için en uygun hosting hizmetidir. Sayfa ve verilerin en hızlı şekilde yüklenmesine olanak sağlarken aynı zamandauygulamalara tam uyum sağlamasıyla sitenin yanına gönderilme süreci oldukça hızlıdır.

– Windows Hosting

Microsoft yazılım teknolojileri için tasarlanan esnetilebilir yazılımlara sahip hosting hizmeti olan Windows hosting; asp.net, .net core, mssql teknolojileri ile geliştirildiğinden yine bu teknolojileri barındıran web sitelerinin kullanımı için oldukça uyumludur.

– Kurumsal Hosting

Her işletmenin kendi özellikleri bünyesinde duyduğu ihtiyaçları özelleştirerek karşılayan hosting hizmetidir. Dieğr hosting hizmetleri ile karşılaştırıldığında kurumsal hosting; daha yüksek e-posta kotasına, daha yüksek ssd disk kotasına ve daha gelişmiş güvenlik önlemlerine sahiptir. Dolayısıyla da kurumsal firmaların ihtiyaç duyduğu yüksek performansı kurumsal hosting karşılar.

– Bulut Sunucu

Web sitenizde işlerinizi büyüttüyseniz ve artık hosting trafik kotanız yeterli gelmiyorsa yoğunluktan dolayı işlemci, hafıza ve disk alanı dolduğundan ihtiyacınız artacaktır. Bu durumda web sitesine erişim konusunda aksaklıklar meydana gelebilir. Bu noktada devreye bulut sunucu hosting hizmetleri girer.

Bulut sunucu, web sitenize özel olarak kaynakların rezervasyonu yapılarak geliştirilen hosting hizmetidir. Bu hizmet sayesinde yoğunluk nedeniyle kesintiye uğrayan web siteniz, tekrar kesintisiz ve hızlı şekilde erişilebilir olmaya devam eder.

– Fiziksel Sunucu (Dedicated Server)

Fiziksel sunucu hosting hizmetleri, tüm hosting türleri arasında en geniş kapsamlı ve en güçlü hosting türüdür. Tüm donanımsal kaynakları sadece sizin web sitenize aktararak tek bir sunucunun sadece web sitenize hizmet vermesine olanak sağlar. Devasa büyüklükteki fiziksel sunucu ile web siteniz olabilecek en büyük hızda erişim özelliğine kavuşur.

Devasa büyüklükte olan ve web sitenize ışık hızı kazandıran fiziksel sunucu, diğer hosting hizmetlerine göre maliyeti daha yüksek olan bir hosting türüdür. Bu nedenle de web sitenizde fiziksel sunucu tercih etmeyi düşünüyorsanız öncelikle gelir ve gider hesaplamasını mutlaka doğru şekilde yapmalısınız.

Hosting Hizmetleri ile Birlikte Sunulan Diğer Hizmetler Nelerdir?

Hosting hizmetleri, web siteniz için paket halinde sunulur. Hosting hizmetinin yanı sıra alacağınız hizmet paketi içinde domain kayıt ve domain transfer, SSL sertifikaları, hazır site kurma araçları gibi yan hizmetler de sunulur. Bu hizmetler, web sitenizi iyileştirmek adına önemli hizmetlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir