metrica

Web Tasarım Nedir? Nasıl ve Neden Yapılır?

Web Tasarim Nedir Ve Nasil Yapilir

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, görsellerin ve metinlerin bulunduğu web sitesinin ziyaretçilerin ilgisini çekecek şekilde estetik yargı ön planda tutularak düzenlenmesine denir. Web tasarım için aynı zamanda web tasarım projesi, web sitesi tasarımı ve web sitesi yapımı gibi terimler de kullanılır.

Web sitesinin tasarımının temelini proje oluşturur. Proje olmadan web tasarımı yapmak mümkün değildir. Web sitesi firmaya, şahısa, markaya ya da ürüne yönelik tasarlanacağından proje de bu yönde hazırlanır. Hekim web sitesi, firma web sitesi, otel web sitesi, sağlık kuruluşu ya da hastane web sitesi gibi web siteleri web tasarımı yapılan sitelerin sadece birkaç tanesidir.

Web tasarımı sayesinde kişileri, kurumları, ürün ya da hizmetleri web sitesi sayfaları kodlanarak, düzenlenerek tanıtılır. Web tasarımı; bu işte uzman olan web tasarımcısı ya da diğer adıyla web master tarafından yapılır.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web tasarımı yapımında belli başlı adımlar izlenir. Bu sayede kusursuz ve sorunsuz web sitesi tasarımı yapılır. İşte web tasarımı yapım aşamaları;

  1. Web Tasarım Projesi Hazırlanır

Proje hazırlanırken web sitesinin ihtiyaçları ön planda tutulur. Web sitesinin amacı, faaliyetleri göz önünde bulundurulur ve bu hususlar doğrultusunda geniş çaplı analizler yapılarak proje oluşturulur. Web sitesi projesi hazırlandığında proje bazında web sitesinin tüm özellikleri belirlenmiş olur.

  1. Kurumsal Kimlik Çalışması Yapılır

Web tasarımı uygulamasına geçilmeden önce proje hazırlığından sonra mutlaka kurumsal kimlik çalışması yapılalıdır. Firma logosu, firma sloganı, varsa firmanın kurumsal renkleri gibi tüm unsurlar firmanın kurumsal kimliğini ön plana çıkaracak unsurlar olarak göz önünde bulundurulur.

  1. Grafik Tasarımları Yapılır

Kurumsal kimlik çalışmaları ışığında yapılan grafik tasarımları, profesyonel photoshop programları ile görsellerin düzenlenmesiyle yapılır. Bu aşamada web sitesinde kullanılacak olan resim, fotoğraf, grafik ve benzeri gibi görseller web sitesi üzerinde nerelerde kullanılacak ise konumlandırılır.

  1. Web Sitesinin Kodlaması Nasıl Yapılır

Web tasarımında en önemli aşamalardan birisi de web sitesi kodlamasıdır. Kodlama sırasında HTML, CSS, JavaScript, SQL, PHP ya da ASP gibi programlama dillerinden birisi tercih edilir. Tasarımı yapılan web sitesinin tüm tarayıcılarda görüntülenebilmesi için bu kodlama olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Bu aşamadan sonra artık web sitesinin genel hatları belirlenmiş olur.

  1. İçerik Yönetim Sistemi Entegrasyonu Yapılır

İçerik yönetim sistemi sayesinde web sitesinde kullanılacak fotoğraf, tablo, grafik, resim metin ve video gibi içeriklere ekleme çıkarma yapılır. Bu yazılım sayesinde web sitesinin sahibi, web tasarımcıya ihtiyaç duymadan içerikleri yönetebilir.

  1. Web Sitesi Test Edilir

Web sitesinin test aşamasında yapılan çalışmaların doru olup olmadığı test edilirken aynı zamanda web sitesindeki eksiklik ya da fazlalıklar da bu aşamada ortaya çıkar. Test aşamasında web sitesi tasarımında gözden kaçan tüm detaylar ortaya çıkar. Web sitesinin genel görünümü, tasarım detayları ve mobil cihazlardaki görünümü yanı sıra sayfaların açılış hızı ve performansı gibi tüm özellikler bu aşamada test edilir.

  1. Web Sitesi Yayınlanır

Web tasarımı süreci genel hatları ile bu aşamalardan oluşur. Bu aşamalar ile kapsamlı olarak sürdürülen web sitesi tasarımı sonucunda web sitesi yayınlanmaya hazır hale gelir. Web sitesinin yanına alınabilmesi için sitenin domain ve hosting hizmetine ihtiyacı vardır. Dolayısıyla da bu aşamada öncelikle siteye domain yani alan adı alınır daha sonra hosting hizmeti alındıktan sonra da web sitesi yayına hazır hale gelir.

Web Tasarımı Neden Yapılır?

Web tasarımı, internet üzerinde faaliyet gösteren tüm web siteleri için son derece önemlidir. Bu doğrultuda web tasarımının birincil amacı; site ziyaretçileri ile web sitesi sahibinin birbirlerine karşılıklı olarak fayda sağlayacağı ortam oluşturmaktır. Bir firma ürün ve hizmet tanıtmak için bir web sitesi tasarımı yaptırmış ise ve bu siteden müşteriler ürün ve hizmet satın alıyor ise web tasarımı başarılı anlamına gelir.

Web tasarımı; kurumsal firmaları tanıtan, ürün ve hizmet satışı yapan, kişisel blog sitesi olarak paylaşım yapan, haber web siteleri, sosyal medya web siteleri ya da online e-ticaret web siteleri oluşturmak gibi farklı amaçlarla yapılır. Kısacası; web tasarımı, tüm web sitelerinde kullanılabilen son derece etkili bir yöntemdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir