metrica

Statik IP Nedir?

Statik Ip Nedir

Statik IP Nedir?

Statik IP; değişmeyen ve sürekli aynı olma özelliği taşıyan IP adresleridir. Statik IP adresleri, özel IP adresi olarak da kullanabilme özelliğine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı kullanıcılar arasında “Özel IP adresi” olarak da tanılandırılır. Ev ya da mobil internet cihazlarında özellikle almadıysanız kullandığınız IP adresi, dinamik IP adresidir. İnternete bağlanan her cihazın bir IP adresi vardır. IP adresleri bir nevi telefon numaralarına benzer. Dolayısıyla da IP adresi olmadan internete bağlanmak ve diğer internet sitelerine erişim sağlamak mümkün değildir.

IP adresleri protokoller üzerinden belirlenir. Bu protokollerde IP adresleri sınırlıdır. Eğer cihazınızda internete bağlanmak için sabit yani statik IP adresi kullanıyorsanız cihazınız o adres ile sorunsuz olarak internete erişim sağlar. Ancak dinamik yani değişken IP adresi kullanıyorsanız internete bağlandığınızda hangi IP adresi boştaysa protokol tarafından cihazınız o IP üzerinden internete bağlanır.

Statik IP Avantajları

Sadece size ait olan diğer kullanıcıların kullanmadığı statik IP adresleri, özellikle yerel ağ ve ofislerin interneti gibi güvenlik önlemi olarak tercih edilir. Statik IP adresleri güvenliği yüksek olan IP adresleridir. Bu özelliği sayesine kullanıcılara sağladığı en büyük avantaj; özellikle güvenliğin önemli olduğu internet ağlarında güvenle kullanılabiliyor olmasıdır.

Statik IP adresi, internet hızlarında meydana gelen anlık değişimleri de ortadan kaldırır. Özel olarak satın alınan statik IP adresi, ISS tarafından taahhüt edilen internet hızı ile sabit olarak internete erişimi hızlı şekilde gerçekleştirir.

Statik IP İle Uzaktan Erişim İmkânı

Statik IP yani diğer adıyla özel IP adresinin kullanım avantajlarından birisi de uzaktan erişim imkânı sağlamasıdır. Eğer ev ya da mobil cihazı internete bağlanırken statik IP adresine sahip ise farklı bir VPN ağı ya da uzaktan erişim programı kullanarak uzaktan erişim imkânı sunuyor. Ancak değişken özellik taşıyan dinamik IP adreslerinde uzaktan erişim imkânı yoktur. Dinamik IP adresinin kullanıldığı ev ya da mobil cihazı, uzaktan erişim ile internete bağlansa da bağlantı esnasında kullanıcılara birçok sorun çıkarabiliyor.

Statik IP İle İletişim Güvenli Olur

Statik IP kullanarak sabit IP adresi üzerinden sesli ya da görüntülü görüşme yaptığınızda statik IP, size güvenli erişim imkânı sunar. Statik IP kullanarak sesli ve görüntülü görüşmeler yaptığınızda görüşmeler güvenli, kesintisiz ve kararlı bağlantı olur. Dinamik IP adresi kullanılırken sesli ve görüntülü görüşmeler sırasında aksaklıklar ve kesintiler meydana gelebiliyor.

Statik IP adresi, güvenilir ve aynı zamanda internet hızı bakımında avantajlı IP adresidir. Eğer tek bir cihazın bağlı olduğu bir internet ağı kullanıyor iseniz yüksek güvenlikli internet erişiminin yanı sıra aynı zamanda kesintisiz görüşmeler yapabilirsiniz. Sesli görüşmelerde olduğu kadar görüntülü görüşmelerde de gerek ses gerek görüntü kalitesi yüksek olmakla birlikte aynı zamanda hızlı ve kesintisiz olur.

Ağınız üzerinde birden fazla cihaz varsa ve bu cihazların hepsi aynı statik IP adresi üzerinden internete erişim sağlıyor ise bu durumda yine sesli ve görüntülü görüşmelerinizde aksamalar meydana gelebilir.

Statik IP Kullanmanın Dezavantajları

Özel IP adresleri yani diğer adıyla statik IP adresinin az cihazın bağlandığı ağlarda kullanımı son derece basittir. Fakat sağladığı yüksek güvenlik avantajı sayesinde statik IP büyük firmalarda birçok cihazın bağlı olduğu ağlarda tercih edilebiliyor. Ancak ağ üzerinde çalışan cihaz sayısı arttıkça statik IP hızı düşmeye başlıyor. Bu nedenle de internete erişi zor hale geliyor.

İnternet kullanımında statik IP kullanmak için router aracılığı ile internet ağında bulunan her cihaz için IP adresinin tanımlanması gerekiyor. Eğer ağ üzerinde internete bağlanan cihaz sayısı artar ise bu durumda kontrol sağlanması da zor hale gelecektir. Çünkü iki cihazda bile aynı IP adresini kullanmak IP adreslerinin çakışmasına ve dolayısıyla da internet bağlantılarında sorunlar yaşanmasına sebebiyet verir.

Statik IP Adresini Nasıl Alabilirsiniz?

Ev ya da mobil cihazlarınızda internete bağlanabilmek için statik yani özel IP adresi kullanmak istiyorsanız, statik yani sabit IP adresini satın almanız gerekiyor. Statik IP adresi alabilmek için sunucu hizmeti aldığınız firma ile iletişime statik IP adresi satın alarak tek IP adresi ile hızlı şekilde internete erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca internet servis sağlayıcınız üzerinden de statik IP adresi satın alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir