metrica

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain, akılda tutulması güç olan IP adreslerinin daha kolay hatırlanması ve akılda tutulabilmesi için IP adreslerine verilen isimlerdir. Site isminizin sonunda bulunan .com ve .net gibi uzantılar aynı zamanda sitenizin domain ya da alan adını ifade eder. Bir nevi domain, bir internet sitesinin adresi görevini görür.

Sitenizi ziyaret edecek olan kullanıcılar, sitenizin domain yani diğer adıyla alan adını kullanarak ulaşım sağlar. Her domain tek bir siteye aittir ve başka bir site tarafından aynı domain kullanılamaz. Çünkü her domain tıpkı parmak izi gibi benzersiz ve tektir. Domain, uzun ve ezberlenmesi zor olan sayılardan oluşan IP adreslerinin yerine kullanılır.

Domain Kayıt (Alan Adı Tescili) Ne Demek?

Siteniz için bir domain belirlediğinizde bu alan adının sadece sizin sitenize ait ve kullanılabilir olmasını sağlamak için seçilen domain öncelikle kendi üzerinize kayıt ettirmeniz yani alan adını tescil ettirmeniz gereklidir. Alan adı tescili aynı diğer bir deyişle; siteniz için belirlediğiniz alan adını, 1 yıl süreyle kiralamanız anlamına gelir. Bu kaydı 1 yıl dolduğunda tekrar yenilemeniz gerekecektir.

Domain kayıt yani alan adı tescili yapmadığınız takdirde siteniz için belirlediğiniz domain yani alan adının kullanım yetkisi siz de olmayacaktır. Bunun sonucunda da kendi siteniz için belirlediğiniz ve sitenizi ifade eden domain, başka bir site tarafından kullanılabilir hale gelebilir. Eğer siteniz için domain kaydınızı yaptırmaz iseniz o alan adı diğer site sahipleri için kullanılabilir özellikte görünür. Bu sebepten ötürü sitenizin domain kayıt süresinin dolacağı zamanı bilmeli ve zaman dolmadan mutlaka domain kayıt işlemini tekrar yenilemelisiniz.

Domain Kayıt Nasıl Yapılır?

Domain kayıt; site alan adlarını düzenleme ve kontrol etme konusunda en yetkili kurum olan ICANN firmasının yetki verdiği kayıt firmaları vasıtasıyla yapılır. Domain kayıt işlemi için öncelikle bu firmalardan birisinde domain sorgulama yaparak belirlediğiniz alan adının müsait olup olmadığını sorgulamalısınız. Eğer domain müsait ise “Kayıt” butonuna tıklayarak ödeme sayfasına gitmelisiniz.

Kayıt işlemi sırasında yönlendirildiğiniz ödeme sayfasında ödeme bilgilerini girdiğinizde domain kayıt işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz.

Domain Önemi Nedir?

Domain; sitenizin internet üzerinde nasıl aranacağını ve site ziyaretçilerinizin nasıl bulunacağını etkileyen önemli bir unsurdur. Domain, aynı zamanda siteniz hakkında kullanıcılara ilk izlenimi sunar. Bu nedenle de bir site için domain, üzerinde düşünülerek özenli şekilde seçilmesi gereken bir detaydır. Domain; ne kadar farklı, yaratıcı ve aynı zamanda akılda kalıcı olursa sitenizin ilk izlenimi de o kadar başarılı olacaktır.

Domain, aynı zamanda önemli bir reklam yöntemidir. Doğru ve isabetli olarak seçilmiş olan domain, sitenize ve dolayısıyla da size duyulan güveni arttırır. Fakat doğru ve etkili domain tercihi yapılmadığında tam aksine güven duygusunun tam aksine sitenizin bilinilirliği de düşük oranda olacaktır.

Domain, sitenizin arama motorlarındaki sırası açısından da önemli yer tutar. Siteniz için domain belirlerken alan adınızı ve uzantınızı anahtar kelimeleri kullanarak tercih ettiğinizde siteniz Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilir.

Domain Bölümleri Nelerdir?

Domain yani alan adı; Top Level domain ve Second Level Domain olmak üzere iki ayrı bölümden meydana gelir. Siteadı.com adresinde noktanın sol tarafındaki bölüm; Second Level Domain bölümü yani ikinci seviye olurken sağ tarafındaki bölüm ise Top Level Domain yani üst düzey domaindir.

– Top Level Domain – Üst Düzey Domain

Bir site adı yani domain ya da diğer adıyla alan adında bulunan .com, .net ya da .org gibi uzantıları üst düzey domain bölümünü ifade eder. Uzantılar arasında en çok .com uzantısı kullanılır. Bu uzantılar özellikle ticari işletmelerin yanı sıra tanınırlığı önemsemeyen kişi ve kuruluşlar tarafından kullanılır. Çok sık kullanılan bir uzantı olduğundan dünya çapında genellikle insanlar bir siteyi hatırlayamadığında onun .com olarak sonlandığını varsayar. Bununla birlikte diğer uzantılara göre daha güven duyulan bir uzantıdır.

.com uzantısı domain seçiminde müsait değil ise bu durumda en fazla .net uzantısı tercih edilir. Bununla birlikte .gov uzantısı ise kar ve tanıtım amacı taşımayan devlet kurumları ve eğitim kurumları gibi kurumlar tarafından kullanılan alan adıdır.

– Second Level Domain – İkinci Seviye Domain

Üst düzey domain bölümünün önünde kalan kısımdır. Yani internet sitenizin .com uzantısını çıkardığınızda kalan kısım ikinci seviye domain bölümünü oluşturur. İkinci seviye domain, site isminiz, blog isminiz ya da marka adınız olarak tanımlanabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir